Bölüm Başkanının Mesajı

Bölümümüzün kıymeti, Kıymetli öğrencilerimiz,

Sizleri geleceğe hazırlamak için çabalayan Hocalarımız ve bizlere bu yolda eşlik eden idari görevdeki arkadaşlarımız adına bu satırlar vesilesiyle sizlere hitap etmekten mutluluk duymaktayım.

Neredeyse sizler yaşında tahta oturup 13 yılda dünyanın yarısını fetheden Makedonya’lu Büyük İskender’in geometriyi çaba göstermeden hemen öğrenmeye heveslendiği ve bu amaçla bir matematikçi ile irtibata geçtiği rivayet edilir. Yunanlı matematikçinin cevabı şudur: “Geometri öğrenmenin krallara mahsus yolu yoktur”.

Randy Pausch da, başarıya giden en kestirme metodun aslında sadece iki kelimeden oluşan uzun yol olduğunu söyler: “çok çalışmak”.

Ebeveynlerinizin, sevenlerinizin size bağladıkları umutları aklınızdan çıkarmayalım. Bölümümüzde geçireceğiniz dört yılı, torunlarınızın iyiliği için onlardan ödünç aldığınız dört yıl diye değerlendirelim. Halil Cibran’dan mülhem, bu dört yıllık zaman dilimini, sevdiklerinizin, torunlarınızın semeresini göreceği çalışma fırsatı olarak görelim.

Marifetin, yazılmış her satırı yutarcasına okumak olmadığını bilelim. İsmet Özel’In vurguladığı şekilde günümüzde sürüleşmenin sosyalleşme adı altında gerçekleştiğinin farkında olalım. Sartre’nin dediği gibi, kültürlü olmak popüler kültür ikonlarını bilmek değil, insanın dünyadaki durumunu anlamasına yarayan bilgiyi ve yolları edinmektir. Bu meyanda marifet Nurettin Topçu’nun deyimiyle şehvet, servet ve şöhrete dirsek çevirip “göğsümüzdeki kalbin çarpıntısına minnetle ve varlık karşısında duyduğumuz hayretle başbaşa kalmaktır”. Hayret uygunuzu ve akabinde zuhur eden derin düşünme yetinizi asla köreltmeyin.

Seferinizin zaferiniz olması temennilerimle,

Prof.Dr.Veysel KULA

UTF Bölüm Başkanı

04 Ağustos 2017, Cuma 122 kez görüntülendi